ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Rybno
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2011-03-17 10:35:32 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Rybno, dnia 17 marca 2011r.
ROŚ.6220.4.2011
POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) oraz art. 63 ust. 1 i 4, art. 66, art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm., powoływana dalej „Uooś”), a także § 3 ust. 1 pkt. 35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397), w związku z wnioskiem Państwa Barbary i Wacława Kasprowicz zam. ul. Kościelna 3, 13-220 Rybno, reprezentowanych przez Pana Krzysztofa Wójcika–Pełnomocnika Inwestora w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie stacji paliw płynnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” realizowanego na działce nr ewid. 496 obręb Rybno, gmina Rybno oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Działdowie
postanawiam
1. Nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko pn.: „Budowa stacji paliw płynnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, realizowanego na działce nr ewid. 496 obręb Rybno, gmina Rybno.
2. Określić zakres raportu oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 ze zm.).
3. Raport winien zostać opracowany w trzech egzemplarzach wraz z ich zapisem
w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.
4. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien uwzględniać oddziaływanie przedsięwzięcia na etapach jego realizacji, eksploatacji lub użytkowania oraz likwidacji.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 14.02.2011r. (data wpływu: 15.02.2011) Państwo Barbara i Wacław Kasprowicz zam. ul. Kościelna 3, 13-220 Rybno reprezentowani przez Pana Krzysztofa Wójcika – Pełnomocnik Inwestora zwrócili się do Wójta Gminy Rybno o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa stacji paliw płynnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, realizowanego na działce nr ewid. 496 obręb Rybno, gmina Rybno. Wnioskodawca, zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) dołączył do wniosku kartę informacyjną przedsięwzięcia, kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmującej obszar, na który będzie ono oddziaływać, wypisy z rejestru gruntów.
Planowane przedsięwzięcie polegające na budowie instalacji do magazynowania ropy naftowej, produktów naftowych lub substancji chemicznych, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt. 22, oraz instalacje do dystrybucji ropy naftowej, produktów naftowych lub substancji chemicznych, z wyłączeniem stacji paliw gazu płynnego, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397) należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w tym sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
Stosownie do art. 63 ust. 1 i art. 64 ust. 1 ustawy obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, stwierdza w drodze postanowienia organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jednocześnie określając zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, po zasięgnięciu opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
W oparciu o przekazane informacje, Wójt Gminy Rybno w dniu 23.02.2011r. wszczął postępowanie administracyjnego w sprawie wydania decyzji środowiskowej oraz zawiadomił strony postępowania o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Działając na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 1 i 2 Uooś, Wójt Gminy Rybno w dniu 23.02.2011r. wystąpił z pismem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Działdowie o wyrażenie opinii w przedmiocie przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie postanowieniem znak: WOOŚ.4240.96.2011.KT z dnia 10.03.2011r. (data wpływu: 15.03.2011r.) wyraził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 66 w/w ustawy. W uzasadnieniu organ stwierdził, że realizacja przedsięwzięcia może potencjalnie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko. Ponadto wskazał, iż w raporcie należy przedstawić działania chroniące środowisko, zmierzające do ograniczenia lub wyeliminowania oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym na przyrodę parku krajobrazowego, ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia planowanej stacji paliw płynnych w stosowne zabezpieczenia, które wyeliminują ryzyko skażenia środowiska, w tym m. in. powietrza, gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych. Organ podniósł również iż, w raporcie należy przeanalizować, czy realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje negatywnego oddziaływania na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz na integralność tego obszaru.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Działdowie opinią sanitarną znak: ZNS.9083.5.2011 z dnia 10.03.2011r. (data wpływu: 14.03.2011r.) opowiedział się za brakiem potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Planowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego obowiązują zapisy rozporządzenia nr 34 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 27 września 2005r. w sprawie Welskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 140, poz. 1646). Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia na terenie parku zakazuje się realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, jednakże zgodnie z zapisem art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) zakaz nie dotyczy realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest obowiązkowe i przeprowadzona procedura oceny oddziaływania na środowisko wykazała brak niekorzystnego wpływu na przyrodę parku krajobrazowego. Ponadto przedsięwzięcie znajduje się w pobliżu Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000: „Ostoja Welska” (kod obszaru: PLH 280014), oddalonego ok. 200m od planowanej inwestycji.
Projektowane przedsięwzięcie polega na budowie stacji paliw płynnych na działce nr 496 obręb Rybno, gmina Rybno, powiat działdowski. Stacja wyposażona zostanie w dwa dwustronne dystrybutory paliw dla pojazdów osobowych, jeden dwustronny dystrybutor paliwa dla samochodów ciężarowych, dystrybutor gazu LPG, punkt zrzutu paliw, dwa podziemne 2-płaszczowe zbiorniki paliw o pojemności 60m3 każdy i podziemny zbiorniki gazu LPG o pojemności 10 m3. W ramach projektowanych prac wykonane zostaną obiekty towarzyszące (pawilon ze sklepem i barem, wiata nad polem dystrybucji, miejsca przechowywania odpadów – śmietniki) oraz zjazdy publiczne (wjazd i wyjazd), drogi i place wewnętrzne, parkingi i chodniki, infrastruktura techniczna. Ponadto na terenie stacji znajdować się będą elementy reklamowe i znaki informacyjne. Teren pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr 538, z którą skomunikowana będzie planowana inwestycja, zajmowany będzie tylko w zakresie infrastruktury technicznej i drogowej. Bezpośrednie otoczenie inwestycji stanowić będą: od zachodu pas drogowy drogi DW538, za nią linia kolejowa, od południa tereny niezabudowane, od wschodu teren Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej wraz z lokalną oczyszczalnią ścieków, od północy ul. Zarybińska (droga gminna), za nią tereny niezabudowane. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa to budynki jednorodzinne zlokalizowane na północ od przedmiotowej działki, w odległości około 150 m od granic działki.
Projektowana stacja paliw płynnych będzie posiadała następujące podstawowe elementy infrastrukturalne:
- pawilon stacji paliw z barem
- wiatę nad dystrybutorami
- śmietnik
- dwa dwustronne dystrybutory paliw dla samochodów osobowych; jeden dwustronny dystrybutor paliwa dla samochodów ciężarowych; jeden dystrybutor gazu LPG
- stanowisko rozładunku autocystern
- dwa podziemne zbiorniki paliw posadowione na gł. ok. 4.0 m ppt.
- jeden podziemny zbiornik gazu LPG
- separator szlamów i substancji ropopochodnych
- studzienkę wodomierzową
- zbiornik bezodpływowy na wodę deszczową
- przepompownię
- miejsca parkingowo-postojowe
- sieci uzbrojenia terenu.

Teren przeznaczony pod stację paliw objęty jest ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (uchwała Nr XXXVII/41/98 Rady Gminy w Rybnie z dnia 18 czerwca 1998r. w sprawie zmiany miejscowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego wsi Rybno oraz Miejscowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Rybno dotyczącej fragmentów wsi: Gralewo, Hartowiec, Jeglia, Rumian, Wery). Zgodnie z zapisami planu miejscowego inwestycja położona jest na obszarze opisanym jako 100PS/97, dla którego ustala się przeznaczenie podstawowe terenu pod obiekty przemysłowe i magazynowo-składowe. Dopuszcza się w granicach obszarów również rzemiosło produkcyjne. Ewentualna uciążliwość obiektów nie może wykraczać poza granice obszarów.
Wszystkie nawierzchnie na terenie stacji wykonane będą z materiałów wysokiej jakości, zmywalnych (beton asfaltowy, elementy drobnowymiarowe). Strefy szczególnie narażone na ewentualne zanieczyszczenia produktami ropopochodnymi (np. wokół stanowisk tankowania, miejsca zrzutu paliwa z autocysterny) zaprojektowane są z betonu o podwyższonej szczelności.
Paliwa dowożone będą autocysternami przystosowanymi do hermetyzacji przeładunku.
Na terenie projektowanej stacji paliw wyróżnić można dwa główne zespoły technologiczne, które mogą wpłynąć na pogorszenie stanu środowiska naturalnego. Są to:
- zespół magazynowania paliw – dwa podziemne zbiorniki paliw o poj. 60m3 każdy (zbiorniki stalowe, dwupłaszczowe, z kontrolą szczelności i systemem zawracania oparów). Zbiorniki przystosowane będą do posadowienia pod jezdnią.
- zespół dystrybucji paliw – odmierzacze paliw połączone ze zbiornikami rurociągami ssącymi.
W celu zminimalizowania oddziaływania na środowisko gruntowo-wodne i powietrze atmosferyczne projektuje się wykonanie poszczególnych elementów stacji w sposób zapewniający maksymalne zabezpieczenie. Na stacji projektuje się zainstalowanie bądź wykonanie następujących elementów:
- dwa dwupłaszczowe, stalowe, podziemne zbiorniki na paliwa, przystosowane do posadowienia pod jezdnią. Są one fabrycznie zaizolowane. Zbiorniki wyposażone zostaną w system kontroli przestrzeni międzypłaszczowej sygnalizujący sytuacje przedawaryjne, co w praktyce całkowicie zapobiega groźbie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego. Szczelność zbiorników kontrolowana jest w sposób ciągły.
- 3 dwustronne dystrybutory paliw (wraz z jednym satelitą) + 1 dystrybutor LPG, spełniające wymogi ochrony środowiska. Pełną hermetyzację czynności tankowania pojazdów zapewni układ dwóch przewodów, z których jeden służy do nalewania paliwa, drugi natomiast do odsysania oparów. Opary kierowane będą systemem rurociągów do zbiornika magazynowego.
- Rurociągi służące do napełniania zbiorników z autocysterny wykonane będą z impregnowanych tworzyw sztucznych. Zainstalowany zostanie także system pełnej hermetyzacji przeładunku paliw – wahadło gazowe. Rurociągi spustowe do zbiorników wyposażone będą w zamknięcia hydrauliczne.
- Teren wokół stanowisk przyjmowania paliw z autocystern i dystrybucji utwardzony szczelnym betonem i płytą. Spadki nawierzchni utwardzonych w kierunku studzienek spływowych kierujących wodę i ewentualne zanieczyszczenia przez separator do kanalizacji.
Biorąc pod uwagę powyższe, po przeanalizowaniu karty informacyjnej przedsięwzięcia, oraz po uwzględnieniu łącznych uwarunkowań określonych w art. 63 ust. 1 pkt. 1-3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, tj.: rodzaju, charakteru, usytuowania przedsięwzięcia, zakresu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, w ocenie tutejszego organu istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wskazanego przedsięwzięcia.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Pouczenie
Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 ze zm.) na niniejsze postanowienie przysługuje stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ul. Kajki 10/2 za pośrednictwem Wójta Gminy Rybno w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

  Wójt Gminy Rybno
/-/ Edmund Ligman
« powrót do poprzedniej strony